Millefeuille (wym. milfej) po francusku znaczy tysiąc płatków. Pierwotnie nazwa była zarezerwowana dla deseru z trzech warstw listkowego francuskiego ciasta przełożonego kremem waniliowym. Millefeuille zostało opisane przez François Pierre La Varenne w jego książce Kucharz francuski (Le Cuisinier françois), wydanej w 1651 r., a stanowiącej jeden z kanonicznych tekstów francuskiej kultury kulinarnej.
Ja pierwszy raz spotkałam się z tym ciastem w pewną niedzielę, z miesiąc temu, gdy poszliśmy z mężem na nasz rzeszowski rynek na kawkę. Mąż sobie zamówił to ciasti (ja snikersa) i tak mu zasmakowało, że postanowiłam je znaleźć (Snikers będzie następny). Więc wyszperałam i jest. Ciasto jest przepyszne!! Bardzo podobne do naszej polskiej kremówki. Minus taki, że mało porcji wychodzi…
Składniki ilość porcji: 5
1 opakowanie ciasta francuskiego (250 g) / trochę oleju / trochę wody / 2 łyżeczki cukru
creme patissiere: 1/2 laski wanilii / 500 ml mleka / 4 żółtka / 90 g cukru / 1 łyżeczka skrobi (lub mąki) kukurydzianej / 50 g mąki pszennej / łyżka masła
Lukier: 75 g cukru pudru / woda
Arkusz papieru do pieczenia lekko posmarować olejem za pomocą pędzelka. Ułożyć na blaszce. Rozgrzać piekarnik do 200°C.
Na papierze rozwinąć ciasto francuskie i lekko posmarować wodą. Posypać połową cukru i przykryć drugim arkuszem papieru i drugą blaszką. Piec przez 15 minut.
Zdjąć papier z wierzchu i odwrócić ciasto na drugą stronę. Posypać pozostałym cukrem. Położyć z powrotem papier i blaszkę. Wstawić do piekarnika jeszcze na 10 minut.
Pokroić ciasto wzdłuż na 3 części. 2 z nich pokroić jeszcze na 5 części w poprzek – to będzie warstwa środkowa i wierzch. Krojenie tych dwóch części nie jest to konieczne, ale później będzie łatwiej kroić całe ciasto.
Jednolitą część ciasta posmarować połową kremu i wyrównać brzegi nożem. Na nim ułożyć środkową warstwę – kawałek obok kawałka. Przykryć resztą kremu i ułożyć ostatnią warstwę.
Przygotować lukier: do cukru pudru wlać 1,5 łyżki wody i wymieszać aż powstanie lukier. Polać ciasto cienką warstwą lukru. Gdy lukier zastygnie – kroić i podawać!
Krem: Przeciąć laskę wanilii wzdłuż. Włożyć do garnka i dodać 400 ml mleka. Podgrzewać przez 4 minuty (ale nie gotować!), a następnie wyłączyć ogień.
W misce roztrzepać żółtka z cukrem, aż masa będzie gładka i jasna. Wymieszać mąkę pszenną ze skrobią kukurydzianą i dodać do masy jajecznej. Wymieszać na gładko. Dodać 100 ml zimnego mleka i dobrze wymieszać.
Z ciepłego mleka wyjąć wanilię i dodać masę jajeczną. Stale mieszając podgrzewać przez 6-8 minut, aby krem zgęstniał. Jeśli będzie zbyt płynny – gotować dłużej. Przelać do miski.
Lekko przetrzeć wierzch kremu masłem, aby nie powstał kożuch. Wstawić do lodówki na 30 minut lub do czasu użycia. Najlepiej trzymać krem w lodówce kilka godzin, jeśli będziemy go używać do przekładania ciasta. Wtedy na pewno odpowiednio zgęstnieje i nie będzie wyciekał bokami.
Źródło
Bardzo apetyczne ciasto.
Nie słyszałam o tym cieście, a prezentuje się bardzo smakowicie:) I takie łatwe w przygotowaniu..
Dokładnie! Jedyny minus to ilośc porcji.,. Za mało zdecydowanie 🙂
hmm wyglada znakomicie aczkolwiek nie rozumiem o co chodzi z tymi blaszkami?? jak jedna na druga??
W blaszce ułożyć arkusz ciasta, posmarować jw, przykryć natłuszczonym papierem i przykryć inną blaszką. Chodzi o to żeby ciasto nie urosło . Ale nie jest to konieczne moim zdaniem.