facebook

Zapewne nie raz mamy wątpliwości czy zagwostkę co ugotować w piątek lub po prostu mamy brak pomysłów na dania bezmięsne. Ja akurat z tym problemu nie mam, bo przygotowuję dość dużo potraw bezmięsnych, a mięso jest u nas 1-2 razy w tygodniu. Paweł Loroch wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i w książce Dania na piątki dzieli się 48 (na 48 piatków w roku) pomysłami na dania bezmięsne. Autor w żadnym miejscu nie narzuca się z kwestią wiary –  związek z religią określa jedynie symboliczny tytuł i krótki,

 

IMG_5257

Paweł Loroch jest dziennikarzem kulinarnym. Prowadził wiele programów telewizyjnych (m.in. „Czułe Dranie” w TV4, „Ugotowani, czyli bitwa na noże i widelce” w Kuchnia.tv) i radiowych.

IMG_5258

Te 48 przepisów podzielonych jest na 12 rozdziałów odpowiadającym kolejnym miesiącom. Każdy z rozdziałów zawiera 4 przepisy (na 4 piątki w miesiącu). Receptury są w większości naprawdę bardzo proste i wcale nie jakieś wyszukane, a dość popularne. Jedni powiedzą, że niewyszukane lub zbyt banalne, inni, że domowe i pyszne. Dla jednych to wada, dla innych zaleta.

IMG_5264

Przepisy znajdują się po prawej stronie, natomiast po lewej zostały umieszczone duże zdjęcia gotowych potraw wykonane przez Pawła Lorocha.  Przepisy znajdują się po prawej stronie, natomiast po lewej zostały umieszczone duże zdjęcia gotowych potraw wykonane przez Pawła Lorocha.  Jeden taki minusik – niestety, fotografie są na przeciętnym poziomie i nieszczególnie zachęcają do gotowania. Ale wcale nie świadczy to o jakości potrawy, a nie każdy rodzi się fotografem (w tym ja). Dodatkowo przy każdym zdjęciu pojawia się krótszy lub dłuższy komentarz autora.

IMG_5273

Propozycje są klasyczne i szalone, na zdrowe, bezmięsne, rozmaite posiłki zgodne z założeniami postu. Zasadnicza większość z nich jest zupełnie łatwa i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności; wystarczą dobre chęci i chwila czasu. „Dania na piątki” ani mnie nie zachwyciły, ani nie odrzuciły. Plasują się na średnim poziomie.

Dziekuję Wydawnictwu SALWATOR za możliwość zrecenzowania książki.

Tytuł: Dania na piątki
Autor: Paweł Loroch
Wydawca: Salwator
Okładka: twarda
Liczba stron: 104

Categories: Recenzje książek

Leave a Reply


Udowodnij, że jesteś człowiek i oblicz poniższe działanie *