facebook

Kiszenie to chyba najzdrowszy i najłatwiejszy sposób na przygotowanie wartościowych warzyw na zimę. Proces kiszenia opiera się na przetworzeniu cukrów prostych zawartych w warzywach (lub owocach) w kwas mlekowy (co oznacza, że nie musimy dodawać do nich rafinowanego cukru! ). Odpowiednia zawartość cukrów, temperatura pomieszczenia (15-20 stopni) to kluczowe czynniki niezbędne by proces kiszenia zaszedł prawidłowo. Kiszonki to źródło witamin i minerałów cudownie wspierających naszą odporność kiedy brak nam świeżych warzyw: przez całą zimę i na przedwiośniu. Warzywa do kiszenia dobieramy dowolnie i układamy warstwami. Część zrobiłam z burakami ćwikłowymi i ślicznie zabarwiły jak widać 🙂

kiszone_warzywa_gotowe1

buraki (duża zawartość cukru!)   kalafior  /  papryka  /  cukinia  /  ogórki  /  marchew  /  czosnek  /  gorczyca  chrzan  /  koper (baldachim)

Składniki ( w dowolnych proporcjach), wymyj, obierz, pokrój w dowolne kształty i ułóż ciasno w słoju lub kamiennym garnuszku. Zalej całość zalewą (na litr bardzo ciepłej wody ok. 2 spore łyżki soli kamiennej lub wedle gustu (niektóre źródła zalecają od 3 aż do 8 dag soli na litr wody, lub w przypadku warzyw poszatkowanych drobno 1 do 3% całej masy warzyw). Obciąż od góry wyparzonym kamieniem tak, by kiszonka cała była zalana wodą lub zalej słoiki wodą tak, aby zakryła warzywa (trzeba je ciasno ułożyć). Przechowuj w temperaturze 15-20 stopni 2-3 dni, następnie w temperaturze 8-12 (okres przejściowy – dojrzewanie kiszonki), zaś gotową kiszonkę w temperaturze 4-8 stopni.Jeśli nie masz takich warunków kiszonkę trzeba zawekować by nie uległa zepsuciu, albo… robić jej niewielkie ilości i sukcesywnie spożywać. 😀 Pasteryzacja zawsze pozbawia produkt części witamin i nieco zmienia smak kiszonki. Jedyne o czym musisz wówczas pamiętać to by kiszonka cały czas była przykryta wodą. W przeciwnym razie może dojść do pleśnienia wierzchniej warstwy kiszonki.

 

kiszone_warzywa_gotowe2
Categories: Domowy wyrób, Warzywne

One Response so far.

Leave a Reply


Udowodnij, że jesteś człowiek i oblicz poniższe działanie *