facebook

Kuchnią regionalną interesuję się od jakiegoś czasu. Nawet utworzyłam osobną kategorię na stronie z kuchniami regionalnymi Polski. Bardzo powoli ją tworzę i dodaję nowe przepisy. Głównie dlatego marzyła mi się nowa książka Magdy Gessler Smaczna Polska. Regionalny przewodnik kulinarny. W zalewie restaruracji chińskich, włoskich itp. mało kto pamięta, że najsmaczniejsza jest nasza kuchnia polska. Mamy tyle wspaniałych regionalnych potraw, że codziennie można jeść coś innego. Pani Gessler stworzyła świetny zbiór regionalnych potraw, które każdy powinien wypróbować.

IMG_1615 Książka ta to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów polskiej kuchni tradycyjnej. Książka podzielona jest na 9 kuchni regionalnych. Przy kazdej jest charakterystyka danej kuchni, a potem produktów kulinarnych typowych dla tej kuchni (np. w kuchni kresowej olej lniany, wędliny pilzneńskie; w kuchni małopolskiej jabłka łąckie, gęś zatorska; w kuchni podlaskiej miody białowieskie itd). Następnie znajdują się przepisy tej kuchni, z podziałem na przepisy w wykorzystaniem tych produktów oraz na przepisy tradycyjne.

IMG_1617

IMG_1620

Małym minusem może być trochę mała ilość przepisów jak za tą cenę. Każdy rodzaj kuchni (a jest ich 9) zawiera średnio 7 przepisów opatrzonych ładnymi zdjęciami.  Ja, jak na razie, zrobiłam z tej książki fajną Zupę klopsikową z kuchni kujawskiej. Jej przepis niebawem umieszczę na stronie.

IMG_1623

Ta książka z pewnością zachwyci nie tylko miłośników kuchni i gotowania. To wspaniała kulinarna podróż przez kilka polskich regionów. To nie tylko same przepisy, to również wiele ciekawych informacji czy porad, a wszystko jest bogato ilustrowane zdjęciami w bardzo eleganckiej twardej oprawie i na bardzo dobrym jakościowo papierze. „Smaczna Polska” jest dowcipnie i lekko napisana, przyjemnie się ją czyta. A na pewno będzie ładnym, elaganckim prezentem dla jakiegoś pasjonata gotowania i jedzenia.

Dane techniczne:
Autor: Magda Gessler
Okładka: twarda
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 248
Fotografie: tak, do każdego przepisu

 

Recenzja była możliwa dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

Categories: Recenzje książek

Leave a Reply


Udowodnij, że jesteś człowiek i oblicz poniższe działanie *