facebook

Ajwar (ajvar)  to lekko pikantna pasta warzywna, przyrządzana z papryki i bakłażanów i z dodatkiem pomidorów, octu, czosnku oraz przypraw.  Ajvar pochodzi z kuchni serbskiej i jest produktem spożywczym popularnym głównie na Bałkanach. Ja w tym roku po raz pierwszy go przygotowałam i zasmakowałam. Inspirowałam się przepisem Olgi Smile.

 

20130827_193156

1 kg czerwonej papryki  /  3 pomidory  /  1-2 bakłażany   /  1-2 cebule  1/2 główki czosnku  /  1-2 ostre papryki  /  1,5 łyżki octu  3 łyżki słodkiej papryki  1 łyżka soli  /  30 ml oleju lub oliwy  /  ew. 1 łyżka cukru jeśli papryka nie jest słodka

1. Papryki myje, osuszam ręcznikiem papierowym i układam na suchej blasze do pieczenia. Wstawiam do nagrzanego piekarnika, najlepiej pod grill i opalam. Po 20-30 minutach odwracam na druga stronę. Gdy skórka jest czarna w niektórych miejscach wkładam do dużej metalowej miski i przykrywam talerzem, żeby się zaparzyła, wtedy łatwiej schodzi. Po 20 minutach obieram skórkę a papryk odkładam na bok.
2. Na suchą blachę układam bakłażany ponakłuwane widelcem, aby nie eksplodowały w nagrzanym piekarniku. Obok kładę przekrojone na pół cebule i główkę czosnku. Piekę przez około 1,5 godziny w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Jeśli trzeba wyjmuje wcześniej cebulę oraz czosnek i odkładam. Upieczonego bakłażana przekrawam na pół i zdejmuję skórkę. Odkładam.
3. Pomidory przekrawam na pół, układam na blasze i piekę 30 minut w temperaturze 180 stopni.
4. W maszynce do mięsa mielę obrane ze skóry: papryki, bakłażana, cebule, czosnek i pomidory. Wkładam na patelnię, solę, dodaje rozdrobniona paprykę, ocet, oliwę i smażę około 30 minut do czasu aż masa nabierze pożądanej gęstości.
5. Przekładam ajvar do słoików, zakręcam i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 160 stopni aby się pasteryzowały przez około 35 minut lub do garnka z gotująca się wodą na 30 minut. Wyjmuję słoiki, nakrywam je gazetą i kocem. Zostawiam na noc do wystudzenia lub w garnku z wodą, w którym się słoiki gotowały.

 

20130827_193122

 

Categories: Inne, Warzywne

Leave a Reply


Udowodnij, że jesteś człowiek i oblicz poniższe działanie *