facebook

Frużelina to nic innego jak owoce w gęstym żelu. Robiłam z czarnej porzeczki – wyszła przepyszna! Muszę jeszcze zrobić z wiśni, jagód/borówek, mam nadzieję, że zdążę.

fruzelina_gotowe1

50 dag owoców  /  2 łyżeczki żelatyny   /  6 łyżek cukru  /  2 łyżki soku z cytryny  /  2  łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w 2 łyżkach wody

Żelatynę w proszku zalać 4 łyżkami wody, odstawić do napęcznienia.

W garnku wymieszać owoce z cukrem. Postawić na palniku o średniej mocy i podgrzewać do rozpuszczenia się cukru (owoce puszczą sporo soku). Dodać cytrynę, wodę z mąką, dobrze wymieszać, zagotować, zdjąć z palnika.

Napęczniałą żelatynę dodać do gorących owoców, wymieszać. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzać do wrzenia! Zdjąć z palnika, pozostawić do wystudzenia.

Frużelina powinna mieć konsystencję żelu.

fruzelina_gotowe2

Frużelina z każdym rodzajem owoców będzie miała inną konsystencję. Owoce o małej zawartości pektyny (truskawki) i jednocześnie puszczające sporo soku będą potrzebowały więcej żelatyny, owoce o dużej zawartości pektyny np. porzeczki – mogą potrzebować bardzo małą jej ilość. Większą zawartość pektyny posiadają też owoce mniej dojrzałe.

Jeżeli frużelina po schłodzeniu okaże się zbyt gęsta wystarczy dodać do niej odrobinę wrzącej wody i wymieszać. Zbyt rzadką frużelinę można uratować podgrzewając w kąpieli wodnej lub mikrofali i dodając do niej odrobinę napęczniałej żelatyny.

Najlepsze owoce do frużeliny: wiśnie, czereśnie, truskawki, jagody, borówki amerykańskie, maliny, porzeczki.

Źródło: Moje Wypieki

Categories: Owocowe

Leave a Reply


Udowodnij, że jesteś człowiek i oblicz poniższe działanie *