facebook

Smaku tej babki byłam ogromnie ciekawa. Niestety brak foremki do gotowania babki mnie ograniczył. Na te święta kupiła w końcu foremkę i zrobiłam babkę! Jest pyszna! Inna troszkę niż pieczona. Są wersje babki cytrynowej – dodaje się wtedy sok i skórkę z cytryny i polewa lukrem cytrynowym. Jest też babka rumowa – z 2 łyżkami rumu (ew. olejku rumowego). Ja zrobiłam zwykłą, bez dodatków, bo chciałam polewę czekoladową. Wahałam się nad cytrynową, bo bardzo lubię, jednak polewa czekoladowa mi nie pasowała do babki cytrynowej. Więc przed świętami była zwykła babka gotowana z polewą czekoladową a na święta zrobię cytrynową z lukrem 🙂

 babka_gotowana_gotowe1

5 jajek  25 dkg masła 1 szklanka mąki ziemniaczanej  /  1 szklanka mąki tortowej  ¾ szklanki drobnego cukru lub kryształu ( dłużej trzeba ucierać)  3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia  /  ew. aromat wanilii lub migdałowy  (odrobinę)

1) Foremkę do babki wysmarować masłem i wysypać dokładnie kaszką manną. Przygotować sobie garnek trochę wyższy od foremki i włożyć na dno cienką ściereczkę.

2) Masło ucierać z cukrem dodając po jednym żółtku. Utrzeć mikserem na gładką masę.

3) Obydwie mąki i proszek do pieczenia wymieszać i dodawać stopniowo do utartej masy dalej miksując. Dodać sok cytrynowy, otartą skórkę i aromat lub likier orzechowy, amaretto- wg uznania.

4) Ubić pianę z białek z odrobiną soli i dodać w 3 partiach do utartego ciasta- wymieszać.

5) Ciasto przełożyć do foremki i zamknąć. Wstawić do garnka i wlać zimną wodę do 3/4 wysokości formy. Garnek przykryć pokrywką i gotować na wolnym ogniu 1 godzinę i 20 minut licząc czas od zawrzenia wody.

6) Po tym czasie garnek zestawić z ognia i nie odkrywając pozostawić na 10 minut. Formę z babką wyjąć i ponownie po 10 minutach otworzyć i wyjąć na paterę. Ostudzoną polać polewą czekoladową.

UWAGA!
Jeżeli babka wstawiona do wody unosi się do góry pod jej naporem, foremkę od góry trzeba czymś obciążyć i garnek przykryć. To jest ważne, żeby woda sięgała do 3/4 wysokości formy.

babka_gotowana_gotowe2

babka_gotowana_gotowe3

Źródło: blog Co mi w duszy gra

Categories: Ciasta

Leave a Reply


Udowodnij, że jesteś człowiek i oblicz poniższe działanie *